LANSARE DE CARTE LA BUCUREȘTI și CARANSEBEȘ „ÎNGERI DEGHIZAȚI”, Autor IOAN CĂRMĂZAN
LANSARE DE CARTE LA BUCUREȘTI: „ÎNGERI DEGHIZAȚI”, Autor IOAN CĂRMĂZAN
BUCUREȘTI: 9 Decembrie 2022
Locul de desfășurare: MUZEUL NAȚIONAL AL LITERATURII ROMÂNE și TÂRGUL DE CARTE ”GAUDEAMUS” – ROMEXPO
Au coordonat activitatea: Uniunea Autorilor și Realizatorilor de Film din România și Muzeul Național al Literaturii Române.
Au participat: Editura Ecou Transilvan, director Nadia Fărcaș, care a editat volumul, precum și membri ai UARF, colaboratori și prieteni.
Au luat cuvântul: Ioan Cristescu, directorul Muzeului Național al Literaturii Române, Ion Bogdan Lefter, Nadia Fărcaș, Victor Constantin Măruțoiu, Mircia Dumitrescu și Ștefania Coșovei.
„Îngerii deghizați” este „o carte-compoziție aparte care se compune interesant dintr-o piesă de teatru și cinci proze scurte, per ansamblu un turn Babel al existenței umane contemporane”, notează Victor Constantin Măruțoiu în textul ce însoțește cartea lui Ioan Cărmăzan. „Dacă închid ochii și iau strada mare din Bocșa, știu cine a stat în fiecare casă. Am început să scriu din iubire. Dacă citesc acum ce-am scris atunci și-acum curge un soi de dragoste pentru locul acela, pentru că există un spirit de Bocșa, de Banat montan”, mărturisește regizorul-scriitor.
Cartea este însoțită de ilustrații cu lucrările graficianului, acad. Mircia Dumitrescu. Siluetele filiforme sunt emblematice atât pentru stilul de scris al lui Cărmăzan, cât și pentru personajele sale și cele ale sculpturilor. Pe coperta a patra există o mărturie scrisă a poetului Traian T. Coșovei despre cromatica pânzelor textuale ale lui Ioan Cărmăzan.
LANSARE VOLUM ”ÎNGERI DEGHIZAȚI” AUTOR IOAN CĂRMĂZAN
CARANSEBEŞ: 23 Iulie 2022,
MUZEUL JUDEŢEAN DE ETNOGRAFIE ŞI AL REGIMENTULUI DE GRANIŢĂ
În organizarea Muzeului Judeţean de Etnografie şi al Regimentului de Graniţă din municipiul Caransebeş, sub egida Consiliului Judeţean Caraş-Severin şi cu sprijinul Casei de Cultură „George Suru” dn Caransebeş şi în special, al Uniunii Autorilor şi Realizatorilor de Film din România, organizează până în 24 iulie, BANATUL MONTAN FILM FESTIVAL 2022.
În cadrul evenimentului, la Muzeul Judeţean de Etnografie şi al Regimentului de Graniţă din Caransebeş, sâmbătă, 23 iulie, va avea loc lansarea volumului intitulat: „Îngeri deghizaţi” (text pentru film, teatru sau proză pur şi simplu).
Autorul este prof. univ. dr. Ioan Cărmăzan, originar din Bocşa, Cetăţean de Onoare al municipiului Caransebeş.
Motto-ul recentului volum este: „Biserica e feminină, sinagoga, republica, umanitatea sunt feminine. Pacea, lupta, libertatea, revoluţia, victoria, reputaţia, gloria… toate sunt feminine. O mulţime de femei!”

0 Comments